Tko još vjeruje da je tuširanje nakon seksa učinkovita kontracepcija

Condom

Istraživanje pod nazivom 'Neznalice ili znalci: pravo na informiranje o kontracepciji' pokazalo je alarmantno visoku zastupljenost upuštanja u spolne odnose bez zaštite među mladima, kao i slabo poznavanje učinkovitih mogućnosti kontracepcije. Osim toga, ispitanici zbog neugode izbjegavaju kontracepciju tražiti od zdravstvenog osoblja, a mnogi od njih ne mogu računati da će u svojim školama dobiti sveobuhvatnu seksualnu edukaciju.

VRŠNJAČKI PRITISAK

Peer pressure2 s600x600

Ponekad ti se može činiti da te svi žele nagovoriti na seks: prijatelji/prijateljice, tvoj dečko ili cura, filmovi i televizija. Ali na tebi je da odlučiš kada ćeš stupiti u seksualni odnos. Sasvim je OK oduprijeti se pritisku! Moguće je da često razmišljaš o seksu, ali stvarnost može biti pomalo zbunjujuća. Nisi jedina osoba koja se tako osjeća. Potrebno je vrijeme kako bi shvatili o čemu se zapravo u seksu radi, i sama činjenica da želiš znati više o tome ne znači da se moraš žuriti u bilo što.

Oralni kontraceptivi po prvi puta na dopunskoj listi HZZO-a

Kontracepcija

Odnedavno se kombinirane oralne hormonske kontracepcijske tablete, Lindynette 20 i Lindynette 30 nalaze na dopunskoj listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), što ih čini prvim oralnim hormonskim kontraceptivima na dopunskoj listi HZZO-a. Riječ je o nisko doziranim kombiniranim oralnim kontraceptivima, a njihovo dospijeće na B-listu HZZO-a (dopunsku listu) učinit će modernu kontracepciju dostupnom široj populaciji žena, budući da nadoplata iznosi svega 32 kune.

UTJEČE LI RELIGIOZNOST NA SEKSUALNE RIZIKE KOD MLADIH?

Kondom s papinim likom

Značajan porast religioznosti zabilježen je u većini europskih post-komunističkih država pa tako i u Hrvatskoj. Nedavno istraživanje ispitalo je utjecaj religioznog odgoja i osobne religioznosti na seksualno rizično ponašanje među studentima/icama prve godine Zagrebačkog sveučilišta u razdoblju od 1998-2008 godine. Generalno gledano, istraživanje je pokazalo da religioznost ne smanjuje rizike od spolno prenosivih infekcija, uključujući HIV, pogotovo među mladićima.