vijesti
Zastupljenost religijskih sadržaja u osnovnim školama
Rezultati projekta "Analiza osnovnoškolskih udžbenika, čitanki i radnih bilježnica u pogledu zastupljenosti i uloge religijskih sadržaja" koju je provela Udruga "Protagora daju odgovor na pitanje koliko su u edukativnim materijalima koje se koriste u okviru osnovnoškolskog obrazovnog procesa, zastupljeni vjerski sadržaji (iz analize je isključen Vjeronauk).
Cilj istraživanja bio je utvrditi koliko su u osmoškolskim nastavnim materijalima za pojedine predmete zastupljeni religijski sadržaji. Obrađeno je ukupno sedam predmeta kroz svih osam godina osnovne škole; biologija, engleski jezik, glazbena kultura, hrvatski jezik, povijest, priroda, priroda i društvo. Analizirano je ukupno 48,6 posto svih izdanja za ove predmete od prvog do osmog razreda. U više od 60 posto njih (63,5 posto) pronađeni su religijski sadržaji.
Religijske teme najviše su zastupljene u udžbenicima i nastavnim materijalima za engleski i hrvatski jezik. Primjetno je i poistovjećivanje građana s jednom nacijom i jednom vjerom. Moralne i humanističke vrijednosti vezuju se samo i isključivo uz vjeru i religiju. U gradivu koje nema veze s vjeronaukom od djece se traži da napišu molitvu koju će pročitati članovima obitelji. Ovo su samo neki od primjera spornih sadržaja a prezentaciju rezultata istraživanja možete pročitati ovdje.
Analizirani materijali pokazuju da se religija preklapa sa različitim predmetima što predstavlja korak prema spajanju nastave različitih predmeta sa vjeronaukom i time direktnog kršenja ustavnog načela o sekularnosti RH.