vijesti
VEĆINA RODITELJA ZA ZDRAVSTVENI ODGOJ U ŠKOLI
Unatoč žestokoj i vrlo glasnoj akciji Katoličke crkve i prokatoličkih udruga, 55% građana/ki i roditelja podržava uvođenje zdravstvenog odgoja, i to upravo takvog kakav je predložen, zajedno s četvrtim modulom spolnog odgoja. Njih pak 58,3% smatra da se spolni odgoj treba temeljiti na znanstvenim činjenicama, a ne na svjetonazoru i vrijednostima.
Pokazalo je to veliko istraživanje agencije Ipsos Puls provedeno sredinom siječnja 2013. na uzorku od 951 punoljetnog građanina/građanki, među kojima je bilo 82,2% katolika.
Ovakvi rezultati nimalo me ne iznenađuju, moji suradnici i ja takvu smo podršku očekivali. Oni su još jedan dokaz da su, unatoč svim pritiscima kojima je bio izložen zdravstveni odgoj, naši građani prepoznali da je njegovo uvođenje u škole isključivo u interesu njihove djece. Svi koji podržavaju zdravstveni odgoj prepoznali su da u njemu nema ideologije, nego samo želja da svi budemo zdraviji i sretniji - kaže ministar obrazovanja Željko Jovanović.
Istraživanjem se ispitivalo koliko su građani/ke upoznati sa stvarnim programom zdravstvenog odgoja, u kojoj ga mjeri podržavaju - s obzirom na religijske, demografske i druge karakteristike, te koji su razlozi onih koji su se izjasnili protiv uvođenja zdravstvenog odgoja. Samo trećina ispitanika/ca, točnije njih 31%, rekla je da je dobro ili jako dobro upoznata s programom zdravstvenog odgoja koji je, u suradnji sa stručnjacima, izradila Agencija za odgoj i obrazovanje. Iako u konačnim rezultatima nema razlike između ispitanika/ca koji imaju djecu osnovnoškolske i srednjoškolske dobi te onih bez djece te dobi, po pitanju informiranosti o programu razlike su bitne: među roditeljima, njih 47% upoznalo se s programom.
Što je veća informiranost o kurikulumu, to je i viša razina podrške zdravstvenom odgoju. Među onima koji su jako dobro upoznati s programom te kažu da znaju većinu građe, podršku mu daje gotovo 70%. Među srednje upoznatima podršku programu daje 60% građana/ki, a među onima koji ne znaju ništa - njih 37%. Roditelji koji ništa ne znaju o sadržaju zdravstvenog odgoja skupina su s najvećim otporom prema uvođenju tog predmeta u škole - protivi se njih čak 43%.
Analiza obrazovne strukutre jasno pokazuje da su obrazovanje i podrška programu itekako povezani: tek 38% onih koji su završili samo osnovnu školu podržava program u odnosu na 71% visoko-obrazovanih.Udio onih koji podržavaju program ipak je znakovit: njih 49%, dakle svaki drugi, reklo je da želi da se zdravstveni odgoj s predloženim spolnim odgojem uvede u hrvatske škole.
Najveću podršku programu daju ateisti (84%), a među vjernicima pravoslavci i muslimani (81%). Najmanju podršku daju katolici, i to oni koji jednom tjedno ili češće idu na misu. Oni su rijetka skupina u kojoj se više od polovice, njih 61%, protivi zdravstvenom odgoju. Takvih je katolika - koji jednom tjedno ili češće idu u crkvu - prema istraživanju bilo 22%. Većina ih (51%) na misu odlazi nekoliko puta godišnje ili rjeđe.
Prema demografskim karakteristikama, žene daju nešto veću podršku programu nego muškarci (57% naprema 52%), a podrška opada sa starošću ispitanika/ca. Zanimljivo je da ispitanici/e sa sela podržavaju zdravstveni odgoj u znatno većem postotku nego u gradu: 61 naprema 45%.
S obzirom na regije iz kojih dolaze, najveću podršku programu daju Istrani i Primorci, među kojima je takvih 83%, a slijede Lika i Banovina sa 66%. Na dnu je Dalmacija, sa samo 33% onih koji podržavaju i čak 58% onih koji su čvrsto protiv zdravstvenog odgoja. U analizi odnosa stranačkih preferencija i podrške zdravstvenom programu nema osobitih iznenađenja: najmanju podršku (ali ipak 30%) programu daju simpatizeri HDZ-a, a najveću (77%) SDP-a.
Izvor: www.jutarnji.hr