vijesti
Teen spika za cure
Profil je izdao tri zanimljiva i mladima pristupačna mini-priručnika pod nazivom "Teen spika za cure" autorice Joely Carey. Priručnici "Budi cool", "Tvoje tijelo" i "Dečki i seks" na izravan i praktičan način savjetuje djevojkama sve što trebaju znati o samopouzdanju, tijelu i dečkima.
Priručnik "Budi cool" savjetuje kako postupati u društvenim situacijama - kako biti uspješna, steći prijateljstva i biti cool s vlastitom osobnošću, a pritom izbjeći opasne situacije. Ovaj zabavan priručnik pomoći će ti potaknuti samopoštovanje i snaći se u društvenim situacijama. Ako te muči pritisak vršnjaka/inja i strah od isključivanja, autorica daje savjete o tome kako odoljeti pušenju, drogi i alkoholu, a pritom ostati popularna među svojim prijateljicama. Uz to preporučuje vježbe za jačanje osobnosti koje će ti pomoći da se što bolje osjećaš i uvijek postupaš najbolje što možeš.
"Tvoje tijelo" je drugi priručnik koji daje savjete poput: kako ukloniti neželjene dlačice, koristiti kozmetiku, odnositi se prema tjelesnim promjenama za vrijeme spolnog sazrijevanja i podnositi emocionalne promjene koje prate tjelesni razvoj. Autorica savjetuje kako prihvatiti promjene koje svaka djevojka primjećuje na pragu djevojaštva, te odgovara na pitanja o bojaznima koje ih muče u vezi s rastom grudi, mjesečnicom, neugodnim tjelesnim mirisima i mnogim drugim tjelesnim promjenama. Govori se i o poremećajima hranjenja i estetskim zahvatima.
Treći priručnik "Dečki i seks" nudi savjete o dečkima, o tome što možeš očekivati pri buđenju spolne želje, kako odbiti neželjeni seksualni odnos i preuzeti odgovornost za svoj život. Autorica objašnjava fizičke činjenice vezane uz seks, kako koristiti kontracepciju i što učiniti ako se dogodi trudnoća. U priručniku se polazi od dečkologije i curologije (kako se dečki i cure uzbuđuju, te kako funkcionira njihovo tijelo), a govori se i o zaljubljenosti, prekidima, dodirivanjima, prvom spolnom odnosu, kontracepciji, spolno prenosivim bolestima, nasilju.
U nedostatku sustavne seksualne edukacije u hrvatskim školama bilo kakva literatura koja govori o ovim temama je dobrodošla jer zasigurno pomaže mladima koji se nose s pubertetom kako znaju i umiju. Ipak, ne možemo ne primijetiti da su i dalje poruke rodno–specifične, odnosno, namijenjene samo djevojkama s tu i tamo kojom primjesom rodnih stereotipa.
Međutim, i mladići dosta burno proživljavaju doba adolescencije te bi i njima svakako bile korisne informacije vezane uz tijelo i vlastitu seksualnost pa bi stoga jedan priručnik i za cure i za dečke bio neophodan. Jedan takav priručnik trebao bi biti doprinos mijenjanju rodnih odnosa a to znači onih stereotipnih prikaza dečki kao frajera bez emocija opsjednutih seksom a cura okupiranih samo tjelesnim izgledom i ljubavnom vezom s dečkom.
Ovaj priručnik bi trebao biti otvoren i drugačijim rodnim identitetima i seksualnim orijentacijama i progovoriti o curama koje se zaljubljuju i seksaju s curama ili pak osvijestiti da postoje različiti načini kako netko može biti "muško" izvan uskih okvira koje nam nudi društvo. Uglavnom jedan takav priručnik bi trebao učiniti mlade svjesnima društveno očekivanih (tj. najčešće rodno-stereotipnih) identiteta, uloga i ponašanja i pridonijeti promociji ravnopravnosti između mladića i djevojaka.