vijesti
Školski udžbenici prepuni stereotipa i dezinformacija o seksualnom i reproduktivnom zdravlju mladih
Kako bi ukazali na propuste u obrazovnom sustavu koji se tiču reproduktivnog i seksualnog zdravlja mladih te informirali javnost o zabrinjavajućoj količini dezinformacija koje mladi mogu pročitati u školskim udžbenicima, CESI-Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje i Inicijativa mladih u subotu 20. studenog su organizirali uličnu akciju pod nazivom: Sex na ex! O meni brine MZOŠ-neprocjenjivo. Tijekom akcije učenici/e i studenti/ce su dijelili promotivne materijale kampanje i razgovarali sa svojim vršnjacima o važnosti odgovornog seksualnog ponašanja. Akciju su podržale i glumica Ana Begić, pjevačica i voditeljica Ida Prester te glumac Kristijan Kiki Ugrina.
Na Cvjetnom trgu je bio postavljen i Stup srama na kojem su riječima i slikom bili istaknuti nedostaci i neprimjerene informacije sa kojima se mlade osobe susreću tijekom svog školovanja.
Tako se na primjer moglo pročitati sljedeće: Imam 13 godina i u školi mi nisu rekli da se moj spolni organ zove penis. Imam 18 godina i uče me da je homoseksualnost "stvar ukusa.... Idem u srednju školu i nitko mi nikada nije objasnio što je spolni odnos! U udžbeniku piše da se u pubertetu tijelo djevojčice postupno mijenja u visoko i vitko tijelo djevojke. Tijelo dječaka u pubertetu se mijenja u mišićavo tijelo mladića. A što je sa nama drugačijima?
Nataša Bijelić iz CESI istaknula je da je cilj kampanje Sex na ex! upozoriti na nedostatak informacija o seksualnom i reproduktivnom zdravlju učenika i učenica. N. Bijelić naglašava da mladi tek pred kraj osnovne škole, saznaju kako se zovu spolni organi, ne nauči ih se što je to orgazam, oralni i anali sex, a u udžbenicima se promoviraju različiti stereotipi, kao na primjer da se djeca nastala medicinski potpomognutom oplodnjom "mogu osjetiti usamljena među normalno rođenom djecom." Stoga CESI i Inicijativa mladih predlažu otvaranje youth-friendly klinika za mlade, ali i savjetovališta namijenjena upravo mladima.
Članice Inicijative mladih, studentice Marija Jukić i Petra Kišić, su naglasile da mladima u današnjem društvu trebaju provjerene informacije koje se tiču seksualnog ponašanja. Istaknule su primjer da pri prvom spolnom odnosu više od 38% mladića i djevojaka u Hrvatskoj nije koristilo nikakvo sredstavo zaštite, kao i činjenicu da svaki treći mladić i svaka peta djevojka ne zna da je HPV (humani papiloma virus) spolno prenosiva bolest.
Akcija Seks na ex! O meni brine MZOŠ-neprocjenjivo potaknula je i građane/ke da izraze svoje mišljenje i nezadovoljstvo postojećim stanjem u hrvatskom školstvu.
"Vjeronauk van iz škole, U petom razredu nastava biologije održavala se odvojeno za curice i dječake. U mojoj kući se ne priča o onoj riječi sa "S". U osnovnoj školi nam je nastavnica iz biologije rekla da kući sami naučimo lekciju iz seksualnosti." samo su neki od komentara koje su zabrinuti građani/ke ostavili na Stupu srama.
Nadamo se da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa neće ignorirati ove apele i da će za iduću školsku godinu izmijeniti sadržaj udžbenika te početi adekvatno informirati mlade o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju.
Seksualna edukacija u školama i vjeronauk izvan škola, čini se, trebati će pričekati neka bolja vremena.