USKORO ZDRAVSTVENI ODGOJ U ŠKOLAMA

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta objavilo je 29. prosinca 2006. na svojoj web stranici da od iduće školske godine 2007./2008. počinje eksperimentalno provođenje zdravstvenog odgoja i obrazovanja u desetak škola u Republici Hrvatskoj.

U posljednje dvije godine traje rasprava o uvođenju seksualne edukacije u škole. Dok statistike i javno mišljenje upućuju na potrebu uvođenja seksualne edukacije, MZOS odugovlači s donošenjem odluke budući da se radi, ne samo o dobrobiti mladih već i o, osjetljivom političkom pitanju.

Početkom 2005. osnovano je Povjerenstvo za prosudbu svih programa o spolnom odgoju koji se provodi u osnovnim i srednjim školama. Dotično Povjerenstvo je odlučilo da mladima umjesto seksualnog odgoja treba zdravstveni odgoj i obrazovanje te je predložilo da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta raspiše natječaj za spomenute programe. U siječnju 2006. godine imenovano je Povjerenstvo za zdravstveni odgoj i obrazovanje koje je utvrdilo uvjete natječaja, a koji je raspisan za tri vrste eksperimentalnih programa: za učenike od 5. do 8. razreda osnovne škole kao i za učenike četverogodišnjih i trogodišnjih srednjih škola.

Prijavljeni programi u svakom razredu trebali bi obrađivati teme kao što su očuvanje zdravlja i kvaliteta života, ljudska spolnost, prevencija ovisnosti, kultura društvene komunikacije i prevencija nasilničkog ponašanja. Za osnovne škole Povjerenstvo je najboljim programom ocijenilo program Udruge GROZD, a za četverogodišnje i trogodišnje srednje škole programe Udruge GROZD i Foruma za slobodu odgoja. Najbolje ocijenjeni Eksperimentalni programi zdravstvenog odgoja i obrazovanja, poslani su na suglasnost Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi.

Svaki od ponuđenih programa od iduće školske godine 2007./2008. godine provodit će se eksperimentalno po dvanaest sati godišnje u sklopu sata razredne zajednice u desetak škola uz obveznu prethodnu suglasnost roditelja. Programi će se tokom eksperimentalne primjene evaluirati i na temelju rezultata evaluacije izradit će se redoviti programi.

? Povratak na Vrh ?

KAMPANJA PREVENCIJE NASILJA U ADOLESCENTSKIM VEZAMA

CESI u okviru projekta "IMAŠ 100% PRAVO NA NENASILJE ? PREVENCIJA NASILJA U ADOLESCENTSKIM VEZAMA" već treću godinu zaredom provodi kampanju prevencije nasilja u adolescentskim vezama. Proteklih par godina kontinuirano surađujemo sa oko šezdeset srednjih škola i učeničkih domova na području RH koji su prepoznali potrebu i važnost rada s mladima na temama ravnopravnosti spolova i prevenciji nasilja. Suradnja se pokazala izuzetno kvalitetnom i uspješnom zbog motiviranih i kreativnih profesora/ica te učenika/ica koji se zalažu za promjene u svojim sredinama.

ZAŠTO ADOLESCENTI I ADOLESCENTICE?

Doba adolescencije je za mnoge mladiće i djevojke doba prvih emocionalnih/seksualnih veza ali i različitih očekivanja u odnosu na njihove rodne identitete. Iskustvo adolescencije je bitno različito za djevojke i za mladiće jer je sam koncept adolescencije maskulini konstrukt koji je u suprotnosti sa femininitetom. Djevojke se ne bi trebale ponašati kao tipični adolescenti ? mušičavo, neobuzdano, buntovno jer na taj način dovode u pitanje diktate femininiteta. Odnosno, biti "buntovnica" znači biti nedovoljno ženstvena te samim tim u neskladu sa stereotipnom ženskom rodnom ulogom. Važan aspekt stereotipne muške rodne uloge u doba adolescencije uključuje seksističku objektifikaciju djevojaka i žena. Mladići koji ne iskazuju seksističko ponašanje su u opasnosti da budu proglašeni "slabićima" i diskriminirani od strane vršnjačke grupe. Rodni odnosi su većinom bili/jesu odnosi dominacije muškaraca nad ženama. Jedna od direktnih posljedica neravnopravnih odnosa je pojava rodno uvjetovanog nasilja odnosno kad govorimo o mladima - nasilja u adolescentskim vezama.

KAMPANJA

I ove godine je u okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama (25. studeni do 10. prosinac 2006.) u suradnji sa školama provedena je kampanja "IMAŠ 100% PRAVO NA NENASILJE ? prevencija nasilja u adolescentskim vezama". Svrha kampanje je senzibilizirati mlade, poboljšati prepoznavanje i razumijevanje nasilja u vezama te ukazati na važnost prevencije.

Budući da se već treću godinu zaredom provodi kampanja prevencije nasilja u adolescentskim vezama u raznim školama u RH, one škole koje su bile uključene u kampanju prethodnih godina nastavljaju sa aktivnostima i dalje. U ovogodišnjoj kampanji naše partnerske škole, koje su dobile i financijsku pomoć u iznosu od 750 kn za provođenje aktivnosti, bile su:

  • Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska SŠ Stanka Ožanića Zadar
  • Medicinska Škola Osijek
  • Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci
  • Gimnazija Sisak
  • Škola za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti Osijek
  • Obrtnička škola Požega
  • Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina Velika Gorica
  • Industrijsko obrtnička škola Nova Gradiška
  • Gimnazija Matija Mesić Slavonski Brod
  • Strukovna škola Pula
  • Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac
  • Kemijsko Grafička škola Rijeka
  • OŠ Ljudevita Gaja Osijek
  • Upravna i birotehnička škola Zagreb
  • Srednja strukovna škola Samobor
  • Mješovita industrijsko obrtnička škola Karlovac

U okviru kampanje škole su provele niz različitih aktivnosti. U edukacijskim aktivnostima (radionicama i predavanjima) sudjelovalo oko 1510 učenica i učenika, izrađeni su brojni plakati, likovni radovi i fotografije koji su izloženi u više škola u gradu, u trgovinama, gradskim knjižnicama i prostorima udruga. Provedene su ulične akcije na kojima su izvođeni performance-i, dijeljeni letci i ostali materijali te su anketirani srednjoškolci/ke i građani/ke o stupnju prepoznavanja nasilja u društvu. Također su organizirane tiskovne konferencije, prezentacije projekta i sportski susreti srednjoškolske mladeži. U kampanji su korišteni i CESI priručnici te plakati i letci "Imaš 100% pravo na nenasilje" koji omogućavaju mladima prepoznavanje različitih oblika nasilja ? fizičkog, seksualnog i emocionalnog. Osim toga dio škola je proizveo i vlastite materijale, a na satovima hrvatskog jezika i književnosti mladi su pisali tekstove i pjesme, a na satovima likovnog su rađeni crteži i slike koji su kasnije izloženi. Članice i članovi dramske grupe osmišljavali su predstave, recitirali pjesme te uz pomoć stručnjakinja održali forum kazalište na temu nasilja u vezama. Informacije o kampanji i provedenim aktivnostima mogu se naći na web stranicama škola i u školskim listovima.

U svakoj školi je u provođenju aktivnosti sudjelovalo više profesora i profesorica koje /i se bave područjem etike, likovne umjetnosti i dizajna, psihologije, pedagogije, hrvatskog jezika i književnosti, knjižničarke te ravnatelji. U provođenju kampanje škole su se povezale i ostvarile suradnju sa lokalnom zajednicom, sa različitim udrugama i institucijama. Primjerice, u Osijeku je ostvarena je suradnja s Društvom za psihološku pomoć "Sunce" gdje su psihologinje udruge održale radionice osvještavanja društvenih i kulturalnih utjecaja na percepciju i očekivanja vezana uz rodne uloge za učenike/ce. U Puli je u suradnji s Dramskim studijom INK održano forum kazalište za oko 100 mladih. U Rijeci je ostvarena suradnja sa udrugom Ženska akcija Rijeka i Centrom za participaciju žena u društvenim djelatnostima kroz izložbu učeničkih radova i uličnu kampanju prikupljanja potpisa za sigurnu kuću.

Tijekom kampanje o problemima nasilja u vezama putem letaka i plakata je informirano više od 10 000 učenica/ka, roditelja i profesorica/a. Ovogodišnja kampanja je malo kasnila zbog najvećeg štrajka prosvjetnih djelatnika i djelatnica u obrazovnim ustanovama. Kampanja je u nekim školama uspješno privedena kraju dok drugi planiraju nastaviti s aktivnostima i početkom sljedeće godine.

? Povratak na Vrh ?

EVALUIRAN MEMOAIDS-II

MEMOAIDS je program edukacije vršnjaka/inja u prevenciji HIV/AIDS-a namijenjen adolescentima/icama koji provodi Klinika za dječje bolesti Zagreb - Centar za reproduktivno zdravlje. Program se provodio od 2003. do 2006. godine u Republici Hrvatskoj. Cilj programa je jačanje zaštitnog spolnog ponašanja, kako bi se spriječilo prenošenje HIV-a i drugih uzročnika spolno prenosivih bolesti među adolescentima/icama. Kroz program MEMOAIDS-II educirano je 634 učitelja/ice, stručnjaka/inja i aktivista/ica iz 269 srednjih škola, učeničkih domova i nevladinih udruga. U toku tri godine educirano je i trenirano 2605 mladih edukatora/ica vršnjaka/inja, a edukaciju o HIV/AIDS-u prošlo je 26 024 učenika/ica II. razreda iz 202 srednje škole u RH.

Za provođenje programa osigurana su sredstva od Globalnog fonda za borbu protiv HIV/AIDS-a, tuberkuloze i malarije ali nakon negativne ocjene programa od strane Hrvatske biskupske konferencije početkom 2004. godine i nedostatka podrške od strane nadležnih institucija, broj škola u kojima se trebao provoditi program drastično se smanjio jer su se škole dobrovoljno uključivale u program.

U okviru programa provedeno je i istraživanje "HIV/AIDS i ADOLESCENTI". U istraživanju je sudjelovalo 2 259 učenika/ica II. razreda iz 82 srednje škole različitih usmjerenja. Rezultati istraživanja su pokazali da ispitanici/ice, učenici/ice II. razreda srednje škole nisu dobro informirani o prevenciji i zaštiti od HIV/AIDS-a, već prevladavaju zablude pa tako npr. 65% njih misli da se HIV može prenijeti ubodom komarca. Spolno iskusno je 26.7% ispitanika/ica i to 31.7% mladića i 23.6% djevojaka. Najmanje spolno aktivni su učenici/ice gimnazija a najviše učenici/ice trogodišnjih škola. U spolno aktivnih učenika i učenica II. razreda trudnoća je registrirana u 4.5% slučajeva.

Rezultati evaluacije MEMOAIDS-a pokazuju da je program imao značajne učinke na ciljnu grupu. Povećalo se znanje učenika/ca o HIV/AIDS-u, došlo je do promjene stavova u očekivanom smjeru (veće odbacivanje rizičnih uvjerenja i prihvaćanje preventivnih). Došlo je do značajnog povećanja namjere upotrebe kondoma pri budućim spolnim odnosima i to kod mladića i kod onih ispitanika koji još nisu stupili u spolne odnose. Ovaj podatak o promjeni kod mladića je izuzetno zanimljiv budući da ukazuje na rodnu neosjetljivost programa. Jedan od aspekata stereotipne muške rodne uloge u seksualnosti je da su mladići zaduženi za iniciranje upotrebe kondoma. Ovaj program je upravo učvrstio mladiće u toj namjeri dok istovremeno nije ohrabrio djevojke na asertivnije ponašanje i predlaganje upotrebe kondoma. Međusobno djelovanje odnosa moći i rodnih identiteta prepoznala je feministička teorija kao značajan faktor rizika u odnosu na reproduktivno zdravlje te stoga mnoge međunarodne organizacije poput WHO, UNDP, UNAIDS u svojim programima posebnu pažnju pridaju kategoriji roda. Iako je usmjeren samo na jedan uski segment (prevencija HIV/AIDS-a) program je izuzetno važan i koristan za našu sredinu. Međutim, rezultati ovog evaluacijskog istraživanja ali i brojnih drugih istraživanja u nas ukazuju na potrebu uvođenja edukacije o seksualnosti i rodnoj ravnopravnosti u sustav obrazovanja u RH.

? Povratak na Vrh ?

Britanska djeca od 12-te godine pod pritiskom na spolne odnose

LONDON - Britanska humanitarna udruga, koja djeci pomaže da se nose s raznim emotivnim problemima, otkrila je da su današnja britanska djeca u dobi od samo 12 godina pod pritiskom da stupe u seksualne odnose.

Prema tvrdnjama ChildLinea, taj pritisak često izravno vodi u brojne druge probleme jer su djeca, koja se tako premlada bace u seks, emotivno nespremna nositi se sa samim činom i s njegovim posljedicama.

Da bi se uhvatili u koštac s konfliktnim osjećajima, zbunjenošću, ali i osjećajem srama, neki se 12-godišnjaci čak okreću alkoholu do kojega je znatno lakše doći nego do potrebne informacije ili psihološke podrške. ChildLine upozorava da ta djeca najčešće nemaju pojma o rizicima trudnoće ili zaraze seksualno prenosivim bolestima. Drugi je problem podatak iz jedne ankete koji otkriva da je najmanje 45 posto tinejdžerki bilo ´šlatano´ protiv njihove volje.

Osim toga, današnji britanski tinejdžeri misle da je kontracepcija skupa, ne znaju da mogu dobiti besplatne kondome niti da su posjeti liječnicima povjerljive prirode. Opća razina znanja o kontracepcijskim metodama je iznimno mala.

? Povratak na Vrh ?

Gotovo polovica žena u Hravstkoj ne koristi nikakvu kontracepciju

Samo 11 posto žena u Hrvatskoj koristi kontracepcijske pilule, dok 43 posto ne koristi nikakav oblik kontracepcije. Po tome smo na samom europskom dnu.

Farmaceutska kompanija Schering predstavila je rezultate istraživanja o korištenju kontracepcije u Hrvatskoj, prema kojemu samo 11 posto žena koristi kontracepcijske pilule, što Hrvatsku smješta u samo europsko dno. "Istraživanje je provela Agencija Puls na reprezentativnom uzorku od 1.000 fertilnih djevojaka i žena u dobi od 15 do 45 godina", kazao je predstavljajući rezultate istraživanja voditelj Scheringova ginekološkog programa za Hrvatsku Željko Dubravac.

Iz istraživanja je vidljivo da najveći broj žena, čak 43 posto, ne koristi ni jedan oblik kontracepcije, iako je pilula za kontrolu začeća najčešći oblik zaštite u Europi. Unatoč svjesnosti i pozitivnih strana pilula, strah od nuspojava glavni je razlog nekorištenja te metode kontracepcije.

Njih 33 posto koristi neki od oblika koji se danas smatraju pouzdanima, a najčešće se koriste kondomi (15 posto) i prekid snošaja (14 posto). Dubravac upozorava da je rezultat toga čak devet posto žena koje su imale namjerno izazvane pobačaje.

Prema tim trendovima Hrvatska se nalazi daleko iza razvijenih zemalja zapadne Europe, ali i Slovenije, Češke i Mađarske. U zapadnoeuropskim zemljama kontracepcijsku pilulu koristi 30 do 40 posto žena.

Od ´predrasuda´ koje se vezuju uz pilulu, većina žena smatra da uzrokuju povećanje tjelesne težine (71 posto) i štetnost zbog sintetičkih hormona koje sadrže (69 posto). Korištenje pilula veće je kod obrazovanijih, a manje kod starijih žena.

Glavni izvor informacija o kontracepciji su časopisi (56 posto), liječnik (52 posto) i prijateljice (49 posto), dok je škola izuzetno malo zastupljena. Dinka Pavičić-Baldani iz Zavoda za humanu reprodukciju Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj istaknula je da ginekolozi pilulu preporučuju upravo jer žele povećati natalitet. Pojasnila je da je pilula čuvar reproduktivnog zdravlja žene, jer žene koje ih koriste manje obolijevaju od bolesti koje smanjuju fertilnu sposobnost.

Kontracepcijska pilula smanjuje i rizik od karcinoma jajnika, dobroćudnih bolesti dojke, osteoporoze i dr.

Dinka Pavičić-Baldani tvrdi da pilula nema negativnih strana, osim povećanje rizika od venske tromboze. Drugi znanstvenici ističu ipak i povećani rizik od srčanog i moždanog udara.

? Povratak na Vrh ?

Škotske škole dobile upute da djeci daju savjete o homoseksualnim vezama

Novine Škotska nedjeljom (Scotland on Sunday) donose članak (koji zbog njegove opsežnosti ne prenosimo u cijelosti) o tome kako su u škotske škole stigle upute i smjernice učiteljima/cama kako učenicama/ima dati odgovore i savjete vezane uz homoseksualne veze i odnose, i to po prvi put nakon što je odbačen sporni zakon koji je zabranjivao "promicanje" homoseksualnosti u školama. Više/i zdravstvene/i djelanitce/i su za Škotsku nedjeljom izjavile/i da trenutne smjernice za seksualnu edukaciju moraju biti proširene jer su "heteroseksističke".

U članku se kaže da će učitelji/ce biti upućene/i kako učenicima/ama dati savjete vezane za siguran homoseksualni seks te gdje i kako dobiti savjete vezane za homoseksulane veze, putem pravilnika koji je već uzbunio vjerske skupine i neke zdravstvene djelatnice/ke. Ova nova pravila osuđena su od strane Katoličke crkve u Škotskoj kao "neprimjerena, neprihvatljiva i potpuno nepotrebna".

U članku stoji da će između ostalog, učiteljima/cama biti dozvoljeno da daju odgovore na pitanja vezana uz:

  • Centre za savjetovanje i pomoć te seksualno zdravlje homoseksualnih osoba
  • Istospolne-simpatije i emocionalne strane homoseksualnih veza
  • Zakonska prava homoseksualnih osoba
  • Kontakte i internet stranice te grupe za pružanje pomoći

I dok jedne/i govore o promijeni stavova i potrebi da se škole više otvore prema različitim seksualnostima svojih učenika/ca, druge/i se boje da će ovakva pravila promicati homoseksualno ponašanje kod učenica/ka, kao i da će nepotrebno voditi učenike/ce u "neprimjerene" avanture.

Jedne/i pak kažu da će ubuduće učiteljima/cama biti puno lakše u situacijama u kojima moraju s učenicima/ama razgovarati o homoseksulanim odnosima, umjesto da odlučuju između želje da pomognu i strogih pravila koja su dosad bila nametnuta.

U isto vrijeme, protivnice/i ovih novih pravila tvrde da se pravi problemi u školama nalaze u povećanom broju maloljetničkih trudnoća, većoj raširenosti spolno prenosivih infekcija, te sve učestalijim pobačajima. Iste/i tvrde i da se ne može u školski program uvrštavati svaki oblik ljudske seksualnosti.

Zanimljivo je da je zakon koji je zabranjivao "promicanje" homoseksualnosti u škotskim školama ukolnjen referendumom s 85%-tnom potporom uklanjanju istog zakona, dok se sada poteže velika rasprava o ovom novom pravilu u škotskim školama.

[ Ukoliko želite pročitati cijeli članak o ovoj temi kliknite: Scotland on Sunday ]

? Povratak na Vrh ?

U Londonu se otvara "Akademija seksa i ljubavnih veza"

U Londonu će od rujna biti otvoren tematski park koji će se baviti seksom, a svoje će posjetitelje učiti kako se ljubiti i seksi govoriti, ne bi li poboljšali svoje seksualne sposobnosti.

"Akademija seksa i ljubavnih veza" nazvana Amora želi privući 600.000 posjetitelja, a bit će smještena na Piccadillyju nedaleko od Sohoa, londonskog Pigallea. Među ponuđenim atrakcijama bit će i silikonski odljevi erogenih zona u stvarnim dimenzijama. Posjetitelji će učiti kako se ljubiti i kako seksi govoriti. Također će moći stvoriti idealnog partnera "sakupljajući" odvojene dijelove ljudskog tijela.

To turističko mjesto planira "naučiti sve kako da postanu bolji ljubavnici". "Akademija pomiče granice i kakva god bila vaša postignuća kada dođete, mi ćemo vam dati potrebne informacije što vam treba da postanete fantastičan ljubavnik", kazala je direktorica Amore Sarah Brewer. No učenje neće biti besplatno - ulaznica za park će stajati 15 funti ili 22 eura.

[ Preuzeto sa: ISKON Portal ]

? Povratak na Vrh ?