Hollaback croatia

(Foto: Croatia Hollaback!)

Troje studenata/ica Edukacijsko- rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, početkom ove godine, provelo je istraživanje na studentskoj populaciji o seksualnom uznemiravanju na ulici. Tema istraživanja bili su stavovi i informiranost studenata/ica te pojavnost takvih ponašanja.

Od sveukupnog broja studenata/ica sudionika istraživanja, 90% je žena, prosječne dobi 22 godine i većinski heteroseksualne seksualne orijentacije. Rezultati pokazuju kako je većina njih tokom života imala iskustvo seksualnog uznemiravanja na ulici. Najčešće se radilo o sljedećim oblicima ponašanja: komentar o izgledu (62%), zurenja (57%), zviždanje (55%) i nepoželjno narušavanje osobnog prostora (51%). Takva ponašanja najčešće su doživljena na ulici (65%)  ili u sredstvima javnog prijevoza (51%). Uglavnom se radilo o počiniteljima muškog spola (68%). Ispitanici/e uglavnom svjedoče o višestrukom uznemiravanju na ulici, to jest, kod većine je prisutna povijest uznemiravanja. Zanimljivo je da je čak 33% ispitanih navedena ponašanja doživjelo kao nešto trivijalno i nebitno u odnosu na 36% njih koje ih je doživjelo kao uvredu. Gotovo nitko navedena ponašanja nije doživio kao kompliment.

Također, nitko od sudionika nije ta ponašanja prijavio policiji, čak ni kada se radilo o ozbiljnijim oblicima poput uhođenja ili neprihvatljivog fizičkog kontakta. Na upit zašto, uglavnom su isticali kako ne vjeruju da bi policija mogla adekvatno reagirati i/ili smatraju takva ponašanja suviše banalnima za prijavu, ali se zato u visokom postotku obraćaju prijateljima/cama ili partneru/ici.

Trinaest posto ispitanih kao posljedice navodi srah, sram i samookrivljavanje, ljutnju i želju za osvetom te osjećaj manje vrijednosti dok ih 49% navodi kako nisu imali posljedica što govori u prilog percepciji takvih ponašanja kao beznačajnih. Ukoliko dođe do posljedica, istovremeno se javlja više navedenih emocija, a posebno su zabrinjavajući navodi o promjenama ponašanja nakon uznemiravanja u vidu izbjegavanja određenih mjesta ili odbijanja hodanja noću bez pratnje. 

Izvor: Croatia Hollaback!