vijesti
RODNA DISFORIJA
Rodna disforija je stanje u kojem osoba osjeća da je zarobljena u tijelu suprotnog spola. Ovo stanje je također poznato pod imenom:
-poremećaj rodnog identiteta
-rodni nesklad
-transrodnost
Osobe koje imaju dugotrajnu i ekstremnu rodnu disforiju poznate su kao transeksualne osobe.
Osoba s rodnom disforijom može:
- iskusiti anksioznost, nesigurnost i trajnu nelagodu vezanu uz spol u kojem je rođena
- vjerovati da je njen rodni identitet različit od anatomskog spola (npr. muškarac sa rodnom disforijom će osjećati da je žensko iako je rođen sa muškim tijelom)
Rani znakovi
Simptomi rodne disforije obično se počinju javljati u vrlo ranoj dobi. Na primjer, dijete može odbijati nositi tipično mušku ili žensku odjeću, ili sudjelovati u tipično muškim ili ženskim igrama i aktivnostima.
U većini slučajeva, ovaj oblik ponašanja je normalan dio odrastanja, ali u slučajevima rodne disforije, nastavlja se i za vrijeme djetinjstva pa sve do odrasle dobi.
Točan uzrok rodne disforije je nepoznat.
Koliko je česta rodna disforija?
Slučajevi rodne disforije su rijetki, međutim osobe sa rodnom disforijom još su uvijek suočene s predrasudama, nerazumijevanjem okoline i diskriminacijom.
Izgledi
Tretman rodne disforije nastoji pomoći osobama da budu zadovoljne vlastitim rodnim identitetom. Ovo uključuje različite stvari za različite osobe. Primjerice, za neke to može značiti odijevanje i život kao osoba željenog spola. Za druge to može biti uzimanje hormona koji mogu promijeniti njihov fizički izgled. Većina transeksualnih osoba žele se podvrći operaciji kako bi trajno promijenili biološki spol.
Situacija u Republici Hrvatskoj
Prof.dr.sc. Nataša Jokić-Begić prepoznata je od strane transseksualnih osoba, ali i javnosti kao eminentna stručnjakinja na ovom području.
Prema procjeni ove psihologinje najmanje stotinjak osoba u Hrvatskoj "živi u krivom tijelu", a desetak ih je u različitim fazama tranzicije. Epidemiološki podaci govore kako se rodna disforija javlja kod najmanje jednog od 30 000 muškaraca i kod jedne od 150 000 žena.Također, ističe da se u Hrvatskoj, transseksualnost i dalje shvaća kao isključivo psihijatrijski problem. Većina transseksualnih osoba skriva svoje poteškoće, "čekaju da problemi nestanu" a rijetki se obraćaju za pomoć. Ako se odluče za endokrinološki i/ili kirurški tretman tada to čine u susjednim zemljama.
Iskustva transeksualnih osoba
"Otkada imam svijest o sebi, od druge ili treće godine, imam taj osjećaj da je moje tijelo pogrešno, kao da su mi psiha i tijelo loše spareni. Kasnije je to postao trajni osjećaj zarobljenosti u mesu koje nosim. Zatočena svijest jednog spola u fizici drugoga, tako bih to nekako opisala, mada je sve skupa daleko kompleksnije. Kao mala bih navečer prije spavanja molila Boga da se ujutro probudim kao curica. Puno godina kasnije sam to sama morala riješiti"(Izvor: http://cunterview.net/2010/politika-drustvo-mediji/transeksualnost-ljudi-s-trajnom-napomenom)
Više o iskustvima transseksualnih osoba možete pročitati na: http://www.transserbia.org
Izvori: