Savjetovaliste za mlade

(Foto: TESA)

Tim znanstvenica iz Laboratorija za prevencijska istraživanja, Odsjeka za poremećaje u ponašanju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu provele su veliko istraživanje na reprezentativnom uzorku od 4821 učenika/ica  iz 25 zagrebačkih srednjih škola u okviru projekta 'Pozitivan razvoj adolescenata Grada Zagreba: analiza stanja'. Radilo se o mladima od 14 do 19 godina (prosječna dob 16,2 godina) a prema spolu u istraživanju je sudjelovalo 44 % učenika, 48 % učenica, i 8 % njih koji se nisu izjasnili.

Rezultati istraživanja izuzetno su zabrinjavajući. Više od 60% učenika/ca uglavnom ne voli ići u školu, vršnjačko nasilje doživljava čak 37,4% mladih, a tužno i bezvoljno tokom zadnja dva tjedna osjećalo se gotovo 30% mladih. 14,5% mladih barem jednom u životu ozbiljno je razmišljalo o počinjenju samoubojstva, 9,4% izradilo je plan suicida a 4,4% izjavljuje da su pokušali/e suicid. Oko 30 % ispitanih mladih izvještava o ozbiljnim simptomima anksioznosti i njih oko 20 % izvještava da ima ozbiljne znakove depresivne simptomatologije i stresa.

 

Kome se obratiti za pomoć?

Psihološki centar TESA iz Zagreba već dugi niz godina u okviru Savjetovališta za mlade pruža psihološko savjetovanje mladima u dobi od 15 do 30 godina koji žele unaprijediti svoje mentalno zdravlje, poboljšati socijalne odnose i djelotvornije se nositi sa različitim  zahtjevima svakodnevnog življenja. Ovisno o potrebi, moguće je i obiteljsko ili partnersko savjetovanje.

Mlade najčešće muče tri skupine problema:

  • profesionalno određenje: izbor srednje škole i fakulteta, prilagodba na novu sredinu (školu, fakultet, grad, posao,…. ), motivacija za učenje, ulazak u svijet rada
  • odnosi s roditeljima: razvoj autonomije, osamostaljenje, usklađivanje uzajamnih očekivanja, te
  • osobni razvoj: izgradnja identiteta, unapređenje samopoštovanja i samopouzdanja, prevladavanje razvojnih kriza i uspostava zadovoljavajućih odnosa s vršnjacima.

Ponekad već jedan stručno vođeni razgovor može donijeti: – razrješenje dileme, – usvajanje stava i orijentacije, – podstrek kretanju s mrtve točke.

Ponekad je potrebno nekoliko razgovora da bi se: – usvojila nova perspektiva u rješavanju problema, – ojačalo samopouzdanje, – razvile strategije i stekle vještine nošenja s problemima.

 Savjetovatelji su psiholozi TESE dodatno educirani za savjetodavni i psihoterapijski rad, s višegodišnjim iskustvom rada s mladima, a savjetovanja se održavaju  u prostoru Psihološkog centra TESA (Trg bana J. Jelačiča 1/III, Zagreb). Prije dolaska su obavezne prethodne prijave za savjetovanje. Prijave za savjetovanje vrše se na TESIN Telefon za psihološku pomoć 01 48 28 888, radnim danom od 10 do 22 sata ili putem e-maila na psiho.centar@tesa.hr ili na psiho.pomoc@tesa.hr