Posljednjih mjeseci svjedoci smo javne kampanje za masovno cijepljenje djevojčica u 7. razredu osnovnih škola protiv HPV-a, s ciljem sprečavanja raka grlića maternice. U Hrvatskoj nije poznata zastupljenost HPV-a u u općoj populaciji, još uvijek nema seksualne edukacije u školama, nema savjetovališta i klinika za mlade o seksualnom i reproduktivnom zdravlju te lako dostupne i jeftine kontracepcije. Koliko nam je informiranje mladih i prevencija važna pokazuje i činjenica da u užbeniku iz biologije za srednju školu u poglavlju o spolno prenosivim bolestima autori nisu smatrali važnim spomenuti postojanje HPV-a. U drugom udžbeniku se cijele tri rečenice odnose na HPV.

CESI I Forum za slobodu odgoja,  organizacije koje rade s mladima i aktivno se bave zaštitom ljudskih prava  pozivaju Vas na Tribinu: ?Cjepivo protiv HPV-a: Iskrena briga za zdravlje mladih, dozvola za seks ili...??koja će se održati u četvrtak, 07.05.2009. u Centru za ljudska prava, Kralja Držislava 6 u Zagrebu, s početkom u 16,00 sati.

Neka od pitanja koja bismo voljeli otvoriti i pokušati na njih dati odgovor su i: ? Znaju li roditelji i djeca dovoljno o cjepivu i njegovim učincima kako bi donijeli informiranu odluku o cijepljenju?? Na koji je način osigurana obrazovna i psihološka priprema djevojčica za cijepljenje?? Postoji li obrazovni kontekst u koji se uklapa cjepivo protiv HPV-a (znajući da se u školama djecu uči gotovo isključivo o sifilisu, AIDS-u i gonoreji)?? Je li seksualnost isključivo medicinsko pitanje?? Čini li cijepljenje mlade spremnima za odgovorno seksualno ponašanje?? Kakvu poruku šaljemo mladima ?obećavajući? im prevenciju pojave spolne bolesti HPV putem cjepiva?? Je li teret zaštite od spolnih bolesti isključivo na djevojkama?

Moderatorica Tribine je gđa Tajana Broz (CESI), a kao pozvani/e izlagači/izlagačice sudjelovat će: Mr.sc. Bernard Kaić, dr.med. (Voditelj Odjela cijepljenja pri Hrvatskom Zavodu za javno zdravtsvo), Mr.sc. Nives Šikanić Dugić, dr.med., ginekologinja (Služba za reproduktivno zdravlje Klinike za dječje bolesti Zagreb), Dr.sc. Aleksandar Štulhofer, sociolog (Predstojnik Katedre za seksologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu) te Prof.dr.sc.med. Snježana Škrablin Kučić, ginekologinja (Klinika za ženske bolesti i porode; redovna profesorica na Medicinskom fakultetu u Zagrebu).

Kako nam je namjera potaknuti širu javnost na raspravu, nakon uvodnih riječi organizatora/ica i izlaganja pozvanih stručnjaka i stručnjakinja koji će govoriti sa znanstvenog i praktičnog aspekta, nadamo se  plodonosnoj diskusiji! Ovom tribinom želimo pružiti podršku mladima, jer smatramo da zaslužuju više od nepotpunih informacija kad se radi o njihovom zdravlju, seksualnosti i budućnosti!