Dosadašnja praksa je pokazala da u RH nedostaje društveno-politički konsenzus oko važnosti očuvanja zdravlja i poštivanja seksualnih i reproduktivnih prava mladih. Stoga je CESI projekt "NEK SE MLADE PITA! ? Seksualna i reproduktivna prava i zdravlje mladih u RH" nastao iz potrebe da se upozori na važnost i potrebu rješavanja pitanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja mladih uz aktivan angažman mladih.

Na samom početku, grupa mladih je napravila analizu postojećih mjera, politika i  praksi u RH vezanih uz seksualna i reproduktivna prava mladih, te analizu dobrih praksi u zemljama EU. Rezultat njihovog rada je priručnik SEX NA EX, namijenjen onima koji/e žele pokrenuti društvene promjene koje će dovesti do unaprijeđenja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava mladih. Priručnik sadržajno donosi  analizu postojeće situacije (javne politike, seksualna edukacija, kakve usluge i servise imamo), zatim preporuke (što nam treba), te kako zagovarati i kako se nositi s opozicijom.

Održan je i seminar "Javno zagovaranje za seksualna i reproduktivna prava mladih"  od 25. do 28. lipnja u Termama Jezerčica. Na treningu je  sudjelovalo 18 mladih osoba - srednjoškolaca/ki, studenata/ica te aktivista/ica. Na seminaru su obrađene teme vezane uz  seksualna prava (seksualna edukacije, servisi i usluge prilagođene mladima, politike i sl.) te teme vezane uz zagovaranje. Osim toga, mladi su isplanirali ulične akcije koje će  provesti u jesen ove godine u svojim gradovima  u Zagrebu, Velikoj Gorici, Puli, Požegi i Osijeku. Akcije će imati za cilj upozoriti javnost a ponajprije Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi da treba otvoriti savjetovališta o reproduktivnom zdravlju prilagođena potrebama mladih u svakoj županiji.

Dio projekta čini i medijska kampanja u okviru koje je osmišljen spot pod naslovom RODITELJSTVO NIJE IGRA, koji se bavi temom maloljetničkih trudnoća ali iz pozicije šesnaestogodišnjeg mladića koji postaje otac. Spot je producirao HULAHOP a redateljica je Dijana Bolanča. Glavna poruka spota jest da mladi imaju pravo na seksualnu edukaciju, savjetovališta i klinike kako bi se izbjegao problem neželjenih trudnoća u maloljetničkoj dobi.

Javne politike su važno oruđe u osiguranju seksualnih prava mladih stoga će razmjena dobrih praksi u području razvoja i provođenja politika vezanih uz seksualna prava i zdravlje biti tema međunarodne konferencija koje će se održati u jesen u Zagrebu.

Projekt je financiran od strane Europske Komisije - Phare-a 2006 i Grada Zagreba.