5921 plakat mir djecakfin 300x300

Centar za mirovne studije (CMS)  proveo je istraživanje iskustava i stavova nastavnika, učenika i stručnih suradnica vezanih za vršnjačko nasilje. Istraživanje je dio je projekta "Nasilje ostavlja tragove - Zvoni za nenasilje!" koji se provodi u partnerstvu Centra za mirovne studije, Istraživačko-obrazovnog centra za ljudska prava i demokratsko građanstvo Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, udruga Pokretač iz Korenice, Delfin iz Pakraca, MIRamiDA Centar iz Grožnjana, Savjetovalištem "Luka Ritz" iz Zagreba i osnovnom školom Milana Brozovića iz Kastva, te 18 škola.

Istraživanje se sastojalo od dva dijela - kvalitativnog (upotrebom metode dubinskih intervjua i fokus grupa sa nastavnicima/ama), te kvantitativnog (upitnici 700 učenika/ca). Istraživanje o pojavnosti i uzrocima nasilja među mladima za potrebe projekta proveli su IPSOS Puls, Centar za mirovne studije, Savjetovalište "Luka Ritz" i Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava i demokratsko građanstvo Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

 

Iskustva nastavnika/ica i stručnih suradnika/ica

Fizičko nasilje se prema percepciji stručnih suradnika i nastavnika javlja rjeđe dok više prevladavaju oblici ne-fizičkog nasilja kao što je ogovaranje, vrijeđanje, izrugivanje, omalovažavanje, socijalno isključivanje i sl. Ne-fizičko nasilje je upravo ono koje se teže uočava i lakše može biti zanemareno.

Vršnjačko nasilje se događa svugdje, ali češće na mjestima izvan same nastave i škole. Nasilje na Internetu i/ili društvenim mrežama tj. "cyber bullying" predstavljaju novi izazov za sve dionike školskog sustava jer je to "prostor" u kojem škola i njezini djelatnici nemaju gotovo nikakvu mogućnost intervencije ili kontrole što se među djecom i mladima događa.

 

Stavovi i iskustva učenika/ica vezanih uz vršnjačko nasilje

Istraživanje je provedeno u 18 škola s područja Zagreba, Like i Zapadne Slavonije. U istraživanju su sudjelovali učenici/e osmih razreda osnovnih škola te drugih razreda srednjih škola. Ukupno je istraživanje provedeno na 700 učenika/ica.

Većina učenika/ica, njih 2/3 nije nikada dobila uvredljivu ili prijeteću poruku na mobitel. 8% učenika/ica je navelo kako sa sigurnošću zna nekog tko šalje takve poruke, a njih 17% sumnja na nekoga. Velika većina (75%) ne zna nikoga tko šalje takve poruke. Oko 36% učenika/ica nije nikada dobilo poruku koja govori loše od drugima, njih petina navodi kako je takvu poruku primila jednom, a njih 43% kako su takvu poruku primili više puta.

Nešto manje od trećine učenika/ica ističe kako je više puta primila neki sadržaj putem Interneta koji ih je uznemirio, dok oko četvrtine njih navodi kako je takav sadržaj dobilo jednom, a 43% navodi kako nije nikada dobilo takav sadržaj.

Izvještaj istraživanja dostupan je na web stranici Centra za mirovne studije.