vijesti
MEĐUNARODNI TJEDAN PROTIV RODNOG UZNEMIRAVANJA NA JAVNIM MJESTIMA
Od 18. do 24. ožujka odvija se Međunarodni tjedan protiv rodnog uznemiravanja na javnim mjestima u kojem sudjeluje više od 100 organizacija iz 17 zemalja. Među njima je i i hrvatska inicijativa Hollaback – Reagiraj, koja povodom tjedna pokreće kampanju "Čuvam ti leđa" i objavljuje preliminarne rezultate istraživanja o uznemiravanju u Hrvatskoj.
Inicijativa Hollaback poziva sve zainteresirane na predstavljanje kampanje o promatračima pod nazivom "Čuvam ti leđa" u petak, 23. ožujka u 18.30 sati u Net klubu MAMA, Preradovićeva 18 u Zagrebu.
KAMPANJA "ČUVAM TI LEĐA":
Za ulično rodno uvjetovano uznemiravanje potrebna su dva uvjeta: 1) osoba ili grupa koja odluči nekoga uznemiravati i 2) skupina prolaznika koja to dopušta. Kad trenutke u kojima prolaznici ne poduzimaju ništa zamijenimo trenucima u kojima ćemo jedni drugima pomoći, postići ćemo da naša vizija svakodnevice bez uličnog nasilja postane stvarnost.
ISTRAŽIVANJE
Uznemiravanje također značajno umanjuje sigurnost na javnim mjestima. Mnoge žene poduzimaju određene radnje kako bi izbjegle uznemiravanje npr. izbjegavaju mjesta gdje se uznemiravanje događa i samim time im je ograničena sloboda kretanja. Tako preliminarni podaci iz online ankete u Hrvatskoj pokazuju kako jedna trećina žena redovito izbjegava određene četvrti i područja, a 50% izbjegava kontakt očima, prelazi cestu ili ide drugim putem iz straha od uznemiravanja.
"Prošli smo pored grupe muškaraca koja je počela dovikivati za nama. Dio njih je dobacivao otrcane fore poput "cure!!! mi sline" ili dobacivao neprimjerene seksualne komentare, a drugi su glasno komentirali naš izgled. Onima koje su nosile suknje su dobacivali seksualne komentare, a prijateljicama kratke kose koje su nosile hlače dovikivali su da izgledaju kao muškarci. Pokušavale smo ih ignorirati, ići svojim putem i nastaviti pričati, ali je razgovor utihnuo. Nekoliko prijateljica je i njima nešto usputno dobacilo, ali to nije pomoglo da se osjećamo bolje. Pogledala sam oko sebe i vidjela izraze lica svojih prijateljica –ljutnju i povrijeđenost."
Ovo je isječak jedne priče koja opisuje rodno uvjetovano uznemiravanje na javnim mjestima na web stranici inicijative Hollaback - Reagiraj. Bilo da se radi o eksplicitnim seksualnim komentarima, uhođenju, masturbaciji na javnom mjestu i sl., to se događa velikom žena i izaziva nelagodu, poniženje, strah i druge negativne emocije.
Prema studijama u SAD-u, Kanadi, Egiptu, Izraelu i Indiji preko 80% žena doživjelo je neki oblik uznemiravanja na javnim mjestima. Hrvatska nažalost u ovom pogledu ne zaostaje za svijetom: Upućivanje seksualnih i seksističkih komentara i gesti, komentiranje izgleda, psovanje i sl. čini realnost za 70% - 90% žena u Hrvatskoj, i često se događa više puta u životu ili čak redovito, jednom mjesečno ili tjedno. Uznemiravanje ne mora stati samo na komentarima – 56% žena je doživjelo dodirivanje na seksualan način, a 33% fizički napad (preliminarni rezultati online istraživanja na 380 žena).
Unatoč tome uznemiravanje se skriva pod okriljem bezazlenih komplimenta. Ono se sustavno trivijalizira i krivo tumači.
Krivo tumačenje jasno se može vidjeti na primjerima kultura koje imaju sleng za ovaj fenomen. Tako se u Indiji rodno uznemiravanje naziva "Eve teasing" što bi u prijevodu značilo Evino zavođenje ili zadirkivanje, što se može protumačiti da djevojke zavode muškarce na ulici koji na to reagiraju uznemiravanjem. To nas navodi na dva zaključka, da su žene same krive za to što im se događa i da si muškarci ne mogu pomoći. Ta dva mita raširena su u većini kultura. U Latinskoj Americi koristi se termin "piropos" koji često pod okriljem humora i komplimenata krije agresivne, proste i neslane komentare.
Uznemiravanje je toliko sveprisutno da ga prihvaćamo zdravo za gotovo. Okruženi nasiljem i raznim nepravdama ovakve "sitnice" nastojimo zaboraviti i gotovo nas je sram ako to ističemo kao nešto važno, jer ispadamo sebični, preosjetljivi ili jednostavno ostanemo neshvaćeni. Oba spola mogu isticati kako se radi o komplimentu - muškarci teško mogu ocijeniti posljedice nečega što nikada nisu iskusili na svojoj koži, dok žene znaju vrednovati sebe upravo kroz poglede drugih, i smatraju da je problem ako im se ništa NE dobacuje. No, postoji razlika između prijateljskih i neprijateljskih komentara, a većina onih koja se spominju u istraživanjima i pričama na Hollabacku nije prijateljska niti prihvatljiva. Samo 11% žena doživjelo je neki oblik interakcije sa strancima na javnim mjestima kao kompliment, za razliku od 30%-50% onih koji navode ljutnju, iživciranost, posramljenost, strah i tugu (preliminarni rezultati online istraživanja na 380 žena). Dobacivanje "Hej mala, dobra guza", dodirivanja i masturbacije u tramvaju žene ne doživljavaju kao komplimente, što ilustrira i slijedeća priča:
"Vozila sam se tramvajem i preznojavala se zbog gužve u tramvaju..., a neki stariji muškarac se previše pritisnuo na mene sa stražnje strane. U jednom trenu sam čula kako mi diše za vratom i postalo mi je jako neugodno, ali je bila prevelika gužva i nisam se uspjela odmah odmaknuti. Tek kad sam izašla shvatila sam da mi je stražnji dio haljine mokar, a užas me obuzeo kad sam shvatila da je mokar od tjelesnih izlučevina. Ni danas mi nije jasno kako je netko uspio ejakulirati po mojoj odjeći u sredstvu javnog prijevoza a da nitko, uključujući mene, nije primijetio što se događa zbog tolike gužve i guranja?! Vjerujem da vam ne moram ni opisivati koliki sam sram i gađenje osjetila. Osjećala sam se krivom i razmišljala kako sam trebala shvatiti što se događa i reagirati te sam danima razmišljala što sam mogla drugačije napraviti za ubuduće. Trebalo mi je dosta vremena da ovu priču podijelim s prijateljicama, a kad sam to učinila saznala sam da većina nas ima neka neugodna iskustva seksualnog uznemiravanja. Od tada izbjegavam bilo kakve gužve u javnom prijevozu i čujem da nisam jedina… "