vijesti
MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV HOMOFOBIJE I TRANSFOBIJE
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obilježava se 17. svibnja, na dan kada je homoseksualnost 1990. godine uklonjena kao bolest iz Međunarodne klasifikacije bolesti i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Ovaj datum se obilježava s ciljem podizanja svijesti o nužnosti borbe protiv predrasuda i diskriminacije prema transrodnim i transeksualnim osobama te osobama biseksualne i homoseksualne orijentacije. U Republici Hrvatskoj Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije službeno se obilježava od 2011. godine na inicijativu Zagreb Pridea, Queer Zagreba i Lezbijske organizacije LORI Rijeka, kada je njegovo obilježavanje potvrdio Hrvatski sabor kao dio Nacionalne politike ravnopravnosti spolova.
LGBT osobe jedna su od najviše marginaliziranih društvenih skupina, kao i populacija koja je među najčešćim žrtvama diskriminacije i zločina iz mržnje u Republici Hrvatskoj. Ipak, značajne promjene ostvaruju se u zadnjih nekoliko godina, posebice kada je u pitanju zaštita LGBT osoba od nasilja i ostvarivanje prava na javno okupljanje i djelovanje.
LGBTQ organizacija civilnog društva Zagreb Pride, Lezbijska organizacija Rijeka LORI, Queer Sport Split pozivaju vas 17. svibnja 2013. na tri okrugla stola koji će se održati u Zagrebu, Rijeci i Splitu pod nazivom "Drugačije društvo je moguće: položaj, potrebe i zahtjevi LGBT zajednice u Zagrebu, Rijeci i Splitu"
Postoji li razlika u rezultatima borbe za LGBT ravnopravnost kad su u pitanju različiti krajevi Hrvatske? Koje su potrebe LGBT osoba u Rijeci, a koje u Splitu? Kako žive LGBT mladi u Zagrebu, gradu koji godišnje bilježi najveći broj zločina iz mržnje po osnovama spolne orijentacije i rodnog identiteta? Zašto LGBT osobe žele i trebaju biti društveno vidljive? Kako se može graditi drugačije, otvoreno i tolerantno društvo? Kako lokalna zajednica, lokalne vlasti i javno aktivni pojedinci/ke mogu pridonijeti rodnoj ravnopravnosti? To su samo neka od pitanja o kojima će se razgovarati na okruglim stolovima.
Prijedlozi i preporuke izneseni na okruglim stolovima biti će sadržane u prvoj "Povelji o LGBT pravima" čiji su autori/ice upravo predstavnici/ce lokalnih LGBT zajednica Splita, Rijeke i Zagreba. Povelja će po završetku lokalnih izbora biti uručena predstavnicima/cama gradskih vlasti Zagreba, Rijeke i Splita na supotpis.