vijesti
MALOLJETNIČKE TRUDNOĆE
U Udruzi roditelja Korak po korak navode da je tokom posljednje 3 godine, u Hrvatskoj 5.237 djevojaka rodilo u dobi od 14 do 19 godina te 25 djevojčica u dobi mlađoj od 14 godina. Iako su te maloljetne trudnice i majke u najvećem broju slučajeva dobile podršku i pomoć svoje obitelji, za određeni broj njih bila je potrebna posebna briga i podrška institucija društva jer im je njihove obitelji nisu mogle ili nisu željele pružiti.
Nedavno je predstavljena publikacija KADA DJECA IMAJU DJECU- Analiza stanja i preporuka za postupanje u slučajevima maloljetničkih trudnoća i roditeljstva. Ova publikacija Udruge roditelja Korak po korak i Unicef-a donosi pregled pravnog i institucionalnog okvira, statističke pokazatelje, mišljenja stručnih osoba ali i rezultate istraživanja o maloljetničkim trudnoćama i roditeljstvu. Istraživanje provedeno za razdoblje od 2007-2009 objedinilo je podatke i iskustva u radu s maloljetničkim trudnoćama i roditeljstvom u području sustava obrazovanja, socijalne zaštite i podrške obitelji i to centre za socijalnu skrb, obiteljske centre, srednje škole i učeničke domove.
Podaci pokazuju kako se s maloljetničkim trudnoćama i roditeljstvom najviše susreću centri za socijalnu skrb s time da se sve institucije najviše susreću sa maloljetnim majkama u preko 90% slučajeva dok se tek mali postotak odnosi na maloljetne očeve.
Institucije se slažu u procjeni da maloljetničke trudnoće i roditeljstvo ne predstavljaju značajniji problem. Praksa institucija nije ujednačena i nema jedinstvene strategije što se radi u slučajevima maloljetničkih trudnoća i većina institucija smatra važnim izraditi protokol o postupanju. Strategije kojima pribjegavaju škole su polaganje razrednih i predmetnih ispita i oslobađanje nastave dok su učenički domovi usmjereni na savjetodavni rad i razgovor s roditeljima.
Istraživanje je utvrdilo i vrlo slabu međuresornu suradnju odnosno nepostojanje suradnje između centara za socijalnu skrb, srednjih škola, učeničkih domova i obiteljskih centara. Većinom institucije smatraju da se ne radi dovoljno na prevenciji a procjenjuju potrebnim rad na prevenciji i uvođenju zdravstvenog/seksualnog odgoja u škole te veću roditeljsku odgovornost.
Istraživanjem je obuhvaćena i manja grupa maloljetnih roditelja (4 majke i 1 otac) koji ističu potrebu za otvorenim razgovorom o seksualnosti između roditelja i djece te informiranje i educiranje mladih o kontracepciji.
Publikacija donosi i niz generalnih preporuka nadležnim institucijama koje uključuju uvođenje zdravstvenog odgoja u osnovne i srednje škole, provođenje kampanja senzibilizacije javnosti za problem maloljetničkih trudnoća, dodatnu edukaciju stručnjaka/inja u obrazovnom i zdravstvenom sustavu, poboljšanje praćenja pojavnosti maloljetničkih trudnoća i razvijanje mehanizama suradnje institucija.