Zagreb pride 2011 deseta povorka ponosa 7825 7607 m

Ministarstvo rada, obitelji i socijalne skrbi Republike Slovenije odlučilo je da lezbijka može posvojiti trogodišnje biološko dijete svoje partnerice, s kojom živi u registriranoj izvanbračnoj zajednici.

Kako prenosi portal SiOL, ovom odlukom napravljen je ogroman iskorak u osiguranju prava istospolnih parova. U Sloveniji je nedavno izglasan novi Obiteljski zakon koji istospolnim parovima omogućava posvajanje djece njihovih partnera i partnerica.

Oslonili se na odluku Ustavnog sudaU ministarstvu su se odlučili na ovu točku zakona nakon što je ljubljanski Centar za socijalnu skrb odbio zahtjev partnerice za posvajanjem djeteta jer za to "nije bilo pravne podloge" te se ona odlučila na tužbu, odnosno zahtjev za posvojenjem.

Među ostalim, u zahtjevu je naveden primjer jednog heteroseksualca koji je prošle godine dobio dozvolu za posvojenje djeteta svoje partnerice. Kao argument, lezbijke su navele da bi suprotna odluka u njihovom  slučaju značila diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije.

Osim toga, prekršila bi se i Konvencija o pravima djeteta koja spominje pravne obveze oba roditelja, kao i Europska konvencija o ljudskim pravima.

Svi primjeri rješavat će se jednako Povijesni potez ministarstva važan je i zato što bi se po mogućem odbijanju novog zakona svi slični primjeri jednako rješavali. "Ovdje je riječ o posvajanju koje istospolni partneri dosad nisu prakticirali, a sad im je novim Zakonom o bračnoj vezi i obiteljskom odnosu to omogućeno", izjavila je za Večer pravnica Neža Kogovšek Šalamon.

Savladana je čak i posljednja prepreka - Vrhovno državno tužiteljstvo koje je htjelo uložiti "zahtjev za zaštitu zakonitosti posvajanja".

"U postupku se nekoliko puta  pokazalo da je ova vrsta posvajanja apsolutno u najboljem interesu djeteta koje živi u ovakvoj zajednici i koja mu jamči prikladno obiteljsko okruženje, sigurnost i podršku, a oni su ključni za razvoj djeteta", stoji u objašnjenju odluke Ustavnog suda.

Slučajevi odbijanjaU slučaju slovenskog istospolnog para, u kojem su partnerice registrirale vezu u SAD-u i tamo posvojile djevojčicu, Državno tužiteljstvo uložilo je zahtjev za zaštitu zakonitosti posvajanja.

Kad je par na slovenskom Okružnom sudu predložio priznanje odluke stranog suda, na domaćem sudu kazali su da bi takvo priznanje bilo protivno slovenskim zakonima te je zahtjev za priznanjem odbijen.

Prvostupanjska presuda nije se odnosila na posvajanje djeteta istospolnog para već samo na priznanje pravomoćne presude stranog suda.

Tu je i slučaj dva muškarca koji su se vjenčali u SAD-u i pomoću surogat majke dobili dijete. Ni ovom paru slovenski sud nije priznao pravo roditeljstva, iako je ono priznato na stranom sudu.

Povijesni dan za istospolne zajednice u SlovenijiPrimjer lezbijskog para s početka priče je stoga prvi slučaj u kojem je partnerica odlučila podići zahtjev u Centru za socijalnu skrb za posvajanjem djeteta koji su ona i njena partnerica začele umjetnom oplodnjom. Povijesni je trenutak bila odluka Suda i ministarstva da se posvajanje odobri.

Zanimljivost za kraj - u Sloveniji u istospolnim obiteljima trenutno živi oko stotinu djece koja nemaju jednaka prava kao djeca heteroseksualnih obitelji. Novim zakonom ova situacija bi se svakako trebala promijeniti.