Idaho

Zagreb Pride vas poziva na obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHOT) koji se ove godine u 50 zemalja svijeta obilježava u znak podrške mladim LGBT osobama.

 

#IDAHOT2015 Glasovi ponosa | Pride Voices

Cooltura / Sublink, Teslina 12, Zagreb 

19. svibnja 

18:00 h 

Program će se održati u prostorima Internet kafića Cooltura/Sublink 19. svibnja s početkom u 18 sati kad će osam mladih LGBT osoba, svaka u 5 minuta i 40 sekundi, ispričati po jednu vlastitu priču koja je vezana uz život LGBT mladih u Hrvatskoj.

Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije obilježava se 17. svibnja, na dan kada je homoseksualnost 1990. godine uklonjena kao bolest iz Međunarodne klasifikacije bolesti i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Ovaj datum se obilježava s ciljem podizanja svijesti o nužnosti borbe protiv predrasuda i diskriminacije prema transrodnim i transeksualnim osobama te osobama biseksualne i homoseksualne orijentacije. U Republici Hrvatskoj Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije službeno se obilježava od 2011. godine na inicijativu Zagreb Pridea, Queer Zagreba i Lezbijske organizacije LORI Rijeka, kada je njegovo obilježavanje potvrdio Hrvatski sabor kao dio Nacionalne politike ravnopravnosti spolova.

LGBT osobe jedna su od najviše marginaliziranih društvenih skupina, kao i populacija koja je među najčešćim žrtvama diskriminacije i zločina iz mržnje u Republici Hrvatskoj. Mlade LGBTQI osobe pri procesu comming outa riskiraju izbacivanje iz kuće, nasilje  i mnoge druge negativne reakcije. Comming out u Hrvatskoj nije lak proces i uvelike ovisi o reakciji obitelji, prijatelja,bliskih osoba te društvenoj sredini u kojoj se LGBTIQ osoba nalazi.

 Što kao pojedinci/pojedinke možemo učiniti:

  • Početi od sebe: informirati se o pitanjima koja nam u vezi LGBTIQ osoba nisu jasne, razgovarati s LGBTIQ osobama i inicijativama.
  • Osvijestiti problem homofobije i homofobnog jezika te inzistirati na poštivanju dostojanstva i ljudskih prava svih ljudi.
  • Reagirati na homofobne stavove koji dolaze od drugih ljudi. Smireno i argumentirano istaknuti da ljudska prava štite dostojanstvo svih ljudi.
  • Pružiti podršku, ohrabrenje i  razumijevanje LGBTIQ osobama. Znati da je netko LGBTIQ osoba i poznavati LGBTQI osobu znače dvije različite stvari. Prva podrazumijeva znati činjenicu o nečijoj seksualnosti, ali ne i o karakteru,vrijednosnim stavovima ili stilu života pojedinca koje implicira drugi termin. Biti prijatelj/prijateljica LGBTIQ osobi znači orijentirati se na sličnosti i otvoriti se prema postojanju drugačijih iskustava.
  • Pisati o LGBTIQ temama u školskim časopisima i bez straha sudjelovati u diskusijama na satovima zdravstvenog i građanskog odgoja te satovima razredne nastave.
  • Priključiti se nekoj od inicijativa, posjećivati tribine, pratiti vijesti i kritički analizirati izjave javnih osoba. Poticati kulturu dijaloga i širiti informacije u obitelji i među prijateljima i poznanicima.