Zagreb pride 2011 deseta povorka ponosa 7825 7607 m 2

Studija "Same Sex Marriage and the Perceived Assault on Opposite Sex Marriage" istraživača sa sveučilišta u Portlandu bavi se trenutno aktualnim pitanjem tobože ugroženih klasičnih brakova od strane gay brakova. 

Studija koju potpisuju Alexis Dinno i Chelsea Whitney, objavljena je u online istraživačkom časopisu PLOS ONE.

Stopa sklapanja brakova nije se mijenjala Autori studije analizirali su stanje u svih 50 američkih saveznih država, a poseban je naglasak stavljen na 13 saveznih država koje su ozakonile bračnu jednakost ili su pak imale zakone o civilnim partnerstvima. Rezultati su očekivani. Naime, istraživači su zaključili da se stopa sklapanja tradicionalnih brakova i razvoda nije mijenjala.

"U razdoblju između 1989. i 2009. nisu zabilježene značajne razlike u broju sklopljenih/razvedenih hetero brakova u Americi. Preciznije, "u našem smo istraživanju usporedili razdoblja u kojima gay brakovi nisu bili ozakonjeni s razdobljima u kojima su bili. Dakle, studija jasno pobija teorije protivnika koji tvrde kako gay brakovi predstavljaju prijetnju klasičnim brakovima", tvrde autori.

Iskustva iz drugih zemalja Mnogi protivnici bračne jednakosti često pokušavaju zastrašiti javnost tvrdnjom kako bi ozakonjenje istospolnih brakova ugrozilo instituciju braka, a kako bi studiju učinili relevantnom i izvan područja SAD-a, istraživači navode primjere zemalja poput Švedske, Danske, Islanda, Nizozemske i Norveške gdje su provedene slične studije koje su pokazale iste rezultate.

Štoviše, autori dodaju i da bi istospolni brakovi u stvarnosti mogli ojačati samu instituciju braka manjom stopom razvoda. Naime, tvrde da bi ozakonjenje istospolnih brakova moglo spriječiti da gayevi i lezbijke koji još nisu otvoreno progovorili o svojim seksualnim sklonostima, sklapaju brakove s osobama suprotnog spola zbog tradicije i društvenih normi. To bi kao posljedicu imalo smanjenje broja razvoda do kojih bi bez ikakve sumnje došlo. Za kraj valja spomenuti i da se ne radi o "još samo jednom istraživanju". Naime, u časopisu PLOS ONE redovito objavljuju i dobitnici Nobelove nagrade kao što su slavna virologinja Françoise Barré-Sinoussi, biolozi Elizabeth H. Blackburn i Jack W. Szostak, biokemičar Oliver Smithies, mikrobiolog Barry Marshall i fizičar Shinya Yamanaka.

Izvor: Index